Ptaszniki - FAQ
1.Czym można karmić pająka?
Pająki karmimy pokarmem adekwatnym do ich wielkości, ja zwykle daje pokarm ciut mniejszy niż ciało pająka, choć z większym od siebie także da sobie radę. Kolejno od najmłodszych pająków podajemy: pinki, mączniki, szarańcze, drewnojady, oseski, myszy. Ponadto uniwersalnym pokarmem są świerszcze, ponieważ można je kupić od 3mm do 3-4 cm są też stosunkowo odżywcze. Nie poleca się zbyt częstego karmienia kręgowcami ponieważ prawdopodobnie prowadzi to do szkodliwego odkładania się wapnia w ciele pająka.
2. Co ile karmić pająka?
Pająka karmimy wtedy kiedy chce jeść. Może to oznaczać codziennie, albo raz w roku. Długie głodówki zupełnie naturalne. Natomiast po wylince należy odczekać aż pająk
stwardnieje. Trwa to zwykle ok. 4-10 dni (im pająk starszy tym trwa to dłużej. Łatwo to zaobserwować patrząc na zęby - po wylince są jaśniutkie. Pająk jest gotowy do jedzenia 1-2 dni po tym jak sczernieją zupełnie. Podobnie patrzy się na ciało pająka, które po wylince też jaśnieje.
3. Gdzie można trzymać ptaszniki?
Nie ma określonej wielkości terrarium. Powinna być ona dostosowana do wielkości pająka i jego gatunku. Lepiej jednak by terra było większe niż mniejsze. Osobiście uznaję, że pojemnik dla pająka powinien mieć ścianę/średnicę, co najmniej trzykrotnie, a najlepiej czterokrotnie dłuższą niż ciało pająka. Popularna idea głosi jednak, że pojemniki na pająki mogą być mniejsze. Dla młodych pająków kliszówki, dalej moczboxy, pudełka garmażeryjne, faunaboxy i dla dorosłych pająków terraria. Ja polecam od początku używać pojemników garmażeryjnych (można je dostać w każdym rozmiarze prawie) a potem faunaboxy czy terraria. Popularny jest także mit, że pająki w dużych pojemnikach są bardziej agresywne czy mają problemy ze znalezieniem pokarmu - jest to absolutna nieprawda. Pająki trzyma się osobno, choć kilka gatunków można za młodu trzymać w małych grupach. W terrariach dobrze jest umieścić jakiś korzeń, kokos czy coś, w czym bądź w oparciu, o co pająk będzie mógł zrobić sobie gniazdo. Szczególnie ważne jest to dla pająków naziemnych, bo nad- i podziemne robią sobie gniazda bez pomocy niczego. Trzeba także wziąć pod uwagę że terrarium dla pająków nad- i podziemnych powinno być stosunkowo wysokie a dodatkowo tych drugich w sporej części wypełnione torfem. Zamiast torfu jako podłoża można używać także włókna kokosowego czy kostkę kokosową. Nie polecam ziemi ogrodowej czy innego budzącego podejrzenia podłoża.
4. Gdzie i po ile kupić?
Ceny pająków wahają się zależnie od gatunku w zakresie 3zł-2400zł, Przeważnie jednak mieszczą się w 100zł a dorosłych samic do 300zł. Pająki w sklepach zoologicznych bywają kilkakrotnie droższe, dlatego polecam kupowanie od hodowców przez allegro czy forum internetowe. Warto dowiedzieć się wcześniej np. na forach jaką opinię ma sprzedający od któ(r)ego zamierzamy kupić pająka. Zwłaszcza przy kupnie zwierząt wysyłkowo. Pająki zwykle docierają caę i zdrowe ale niestety często zdarzają się różnej natury oszustwa.
5. Jaka powinna być wilgotność i jak ją zmierzyć?
Zwykle wilgotność powinna wynosić ok. 75%. W przypadku, gat. afrykańskich powinna być jednak niższa, nawet 50%, a w przypadku Avicularii nieco wyższa. Wielu początkujących ma problemy jak bez higrometru ocenić poziom wilgotności w terra. Jest na to kilka prostych sposobów:
- Na węch: torf powinien lekko pachnieć wilgocią (bardzo charakterystyczny zapach)
- Po kolorze: torf powinien być koloru "soczystego brązu"
- Po dotyku: torf w dotyku powinien być wilgotny, ale po naciśnięciu nie może wypływać z niego woda. Nie powinien być sypki.
Ważne jest także by nie robić "błotka" sprzyja to pojawianiu się pleśni, przy czym naturalnym środowiskiem pająka nie jest bagno. Najważniejsza jest jednak wilgotność powietrza a nie torfu. Dlatego powinno się spryskiwać pojemnik a nie lać wody. Mile widziana jest miseczka z wodą dla większych pająków, ale właściwie nie jest ona niezbędna.
6. Mój pająk leży na plecach/ nie rusza się - czy zdechł? Jak wygląda martwy pająk?
Pająki potrafią się nie ruszać miesiącami - i nie jest to nic niepokojącego. Natomiast leżenie na plecach oznacza nadchodzącą wylinkę i nie można wtedy pająka stresować a już tym bardziej dotykać czy dmuchać. Więcej o wylince w następnym punkcie. Martwy pająk natomiast podkurcza pod siebie nóżki.
7. Czym właściwie jest wylinka?
o Pająki rosną skokowo. To znaczy, że co jakiś czas zrzucają chitynowy pancerzyk i w tym czasie gwałtownie zwiększają swoje rozmiary. Po wylince pająka przez jakiś czas nie można karmić. Nie należy go także stresować gdyż jest wtedy bardzo delikatny.
8. Jakie są symptomy nadchodzącej wylinki?
Przed wylinką pająk staje się mniej ruchliwy, często przestaje jeść, u części gatunków na kilka tygodni przed wylinka robi się lusterko na odwłoku. Niekiedy widoczna jest też ciemniejsza pręga wzdłuż odwłoku.
9. Robaczki w terra.
Zadni dodatkowi goście w terrariach nie są mile widziani. Zwykle są to roztocza. Mogą one być szkodliwe dla pająka. W przypadku takiej inwazji należy zmienić torf i dokładnie wyparzyć pojemnik.
10. Co to są te białe naloty, czy włochate resztki jedzenia?
Pająki zawsze zostawiają po jedzeniu chitynowe pancerzyki ofiar. Owe "kulki" zaczynają po jakimś czasie gnić i pleśnieć. Dlatego należy je jak najszybciej wyciągnąć, ponieważ pleśń może być niebezpieczna dla pająka. Sprzyja ona także pojawianiu się roztoczy.
11.Czy jad pająka jest groźny dla życia? Jakie mogą być skutki ugryzienia?
Hodowlanych gatunków o jadzie dla człowieka śmiertelnym teoretycznie nie ma wcale. W praktyce jednak jest trochę inaczej. Dla alergików jad każdego ptasznika może okazać się śmiertelny. Niestety okazać się ze jesteśmy uczuleni może dopiero po którymś z kolei ugryzieniu. Dla zdrowej osoby jad większości pająków naziemnych (np. brachypelm) ma skutki porównywalne do ugryzienia pszczoły. Bardziej jadowite są pająki afrykańskie, większość nadrzewnych czy podziemne. Ich ugryzienie może powodować skurcze w całym ciele a nawet problemy z oddychaniem.
12. Jaki pająk na początek?
Najlepiej jest zacząć od jakiegoś bardziej spokojnego pająka. Odpornego na błędy początkującego hodowcy. Polecam także na początek pająki naziemne, większość jest mniej agresywna a przy tym wolniejsza niż nadrzewne, co ułatwia pracę nowicjuszowi. Pająki podziemne natomiast większość życia spędzają pod ziemią, więc trudno je obserwować. Zwykle są także dosyć jadowite. To, jakiego pająka kupimy na początek to oczywiście indywidualna decyzja, ale zwykle poleca się: Brachypelma spp, Acanthoscurria geniculata, Lasidora parachybana, Grammostola spp.
13. Co zrobić w przypadku ucieczki?
Teoretycznie pająk w naszym klimacie prawdopodobnie nie przeżyje, jednak zdarzają się cudowne odnalezienia nawet po 3 miesiącach. Dobrze jest porozkładać p ciemnych kątach mieszkania wilgotny torf z jedzeniem i liczyć ze pająk się na nie skusi. Szukanie pająka to jak szukanie igły w stogu siana. Warto jednak postarać się odzyskać pupila, najlepiej w ciemnych, ciepłych i wilgotnych miejscach.
14. Mój pająk się zakopał/siedzi w kryjówce już od kilku tygodni, czy cos mu jest?
Pająki są zwierzętami, które w naturze większość swojego życia spędzają właśnie w kryjówkach. Dlatego przesiadywanie w kryjówkach w terrariach jest zupełnie normalne i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.
15.Czy i jak ogrzewać i doświetlać pająka?
Pająka nie trzeba dogrzewać ani doświetlać. Jeżeli chcemy obserwować naszego pupila w nocy, (podczas której są najbardziej aktywne) dobrym rozwiązaniem będzie czerwona żarówka. Powinno się ją zabezpieczyć żeby uniknąć poparzenia zwierzaka. Najlepiej zrobić to za pomocą metalowej siatki. Nie należy pająka wystawiać bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, gdyż prowadzi to do utraty barw. Poza tym łatwo pająka ugotować, a światło słoneczne nie służy nocnym drapieżcom. Optymalna temperatura dla ptaszników mieści się w zakresie 22-28*C, w nocy trochę niższa. Choć można je z powodzeniem hodować także w niższych temperaturach, powyżej 18*C. Im cieplej ma pająk tym szybszy jest jego metabolizm a skutkiem, czego - wzrost. I tu decyzja należy do nas. Czy chcemy mieć pająka, który szybko urośnie, czy chcemy się długo cieszyć życiem naszego pupila -ponieważ im dłużej rośnie tym dłużej żyć będzie. Nie należy pająka przegrzewać gdyż temperatura 30* może już prowadzić do bezpłodności. Amplitudy temperatur, powinny być możliwie niewielkie.
16. Co zrobić, kiedy przesuszę pająka?
Pająk przesuszony wygląda jak martwy, podkula nogi pod. Niekiedy jest już za późno żeby go uratować, ale zawsze warto spróbować. Należy na spodeczek nalać wody i położyć tam chusteczkę, wacik, czy trochę papieru toaletowego (lepiej bez sztucznych barwników). Uważając by nie zatkać z kolei otworów płucnych pająka. Na to wszystko delikatnie położyć pająka. Potem pozostaje już tylko liczyć na szczęście. Pudełko należy zabezpieczyć gdyż może się okazać ze po jakimś czasie pająk ozdrowieje i dla odmiany wybierze się na spacer po mieszkaniu.
17. Co zrobić, kiedy pająkowi odpadnie/uszkodzi się kończyna/cos z niego wycieka?
Uszkodzenie czy kończyn (oczywiście nie zbyt wielu na raz) dla pająka raczej nie jest groźne. Odrastają one po kilku wylinkach. Uszkodzoną kończynę pająk zapewne odrzuci sam, może to także zrobić doświadczony hodowca, jednak lepiej pozostawić tą decyzje pająkowi. Natomiast wyciek lekko białawego płynu - czyli hemolimfy może być już niebezpieczny. Nieduży wyciek, na kończynie najlepiej pozostawić w spokoju, można ewentualnie delikatnie zebrać powstałą kroplę wacikiem do uszu. Wyciek z odwłoka jest jednak bardziej poważny. Uszkodzenie należy posypać delikatnie talkiem (nie cukrem ani mąką gdyż jest to świetna pożywka dla bakterii). Jeżeli uszkodzenie będzie nieduże to pająk ma szanse się z tego "wylizać", jednak bardzo często kończy się to śmiercią zwierzaka. W każdym z opisanych przypadków należy pająkowi zapewnić MAKSIMUM spokoju.
18.Jak mogę wziąć mojego pająka na rękę/przenieść go?
Pająki to nie chomiki i nie bierze się ich na ręce. Są nieprzewidywalne i nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy postanowi ugryźć czy uciec. Zwłaszcza, że są bardzo czułe na drgania i możemy nawet nieświadomie sprowokować pająka do gwałtownych zachowań. Jeżeli musimy przenieść pająka robimy to ostrożnie nakrywając go drugim pudełkiem i podsuwając wieczko pod spód. W odwrotnej kolejności pająka odkładamy.
19.Co zrobić, kiedy pająk mnie ugryzie, jakie mogą być skutki wyczesania włosków parzących?
Poparzenie włoskami parzącymi powoduje skutki podobne do poparzenia pokrzywą, choć bardziej intensywne. Bardzo dokuczliwe jest podrażnienie oka. Pająk często pozostawia włoski parzące na pajęczynie, dlatego należy myć ręce po każdym manewrze w terrarium, a także co jakiś czas wymieniać torf, niszczyć pajęczyny i dokładnie myc pojemnik (średnio raz na pół roku). Kiedy zostaniemy ugryzieni to przede wszystkim należy zadbać żeby pająk wrócił bezpiecznie do pojemnika. W następnej kolejności dobrze jest kogoś poinformować o zajściu - będzie miał nas na oku i w razie problemów wezwie pogotowie i pomorze lekarzom rzeczową informacją o wypadku. Powinniśmy tez wypić wapń i najlepiej udać się do lekarza pod obserwację. Możemy stac się także ofiarami ugryzienia "suchego" to znaczy ze pająk nie wstrzyknął jadu.
20.Co znaczy L1, L2 itp.?
L1, L2 itp. - jest to liczba wylinek, które przeszedł pająk, w praktyce oznaczenie wieku i rozmiarów pająka. Jednak jest to tylko orientacyjne pojęcie ponieważ każdy pająk rośnie w swoim tempie i ma różne przyrosty. Tak wiec pająk L2 przeszedł dwie wylinki od czasu przeobrażenia ze nimfy. Nazwa ta zwiela się od określenia stadium larwalnego u owadów.
21. Jak odróżnić płeć pająka?
Płeć pająka najłatwiej odróżnić po bulbusach ("zgrubienia" na końcu nogogłaszczek)i haczykach pojawiających się u samca przy ostatniej wylince. Jednak warto byłoby się dowiedzieć trochę wcześniej. Najpewniejsza metodą jest zbadanie wylinki, jednak takowa nie zawsze mamy pod ręką, często jest zbyt zniszczona a mało który sprzedawca będzie skłonny ową pokazać. Dlatego opisze metodę sekowania na podstawie "podwozia pająka". Można w ten sposób pewnie seksowa tylko podrośnięte osobniki, przy mniejszych może się okazać ze różnice ciężko dostrzec. Mianowicie samica między karapaksem (głowotułowiem) a odwłokiem posiada widoczną "klapkę" często tez widoczna jako lekkie wybrzuszenie. Natomiast samiec tego nie posiada i ma tam po prostu gładki fragment.
22.Co to jest czarna/białą plama na odwłoku?
Białą plamka jest to miejsce po wyczesanych włoskach parzących. Zniknie ono przed następną wylinka, ustępując miejsca "lusterku" - czyli czarnej plamie zwiastującej rychłą wylinkę.
23. Czy do hodowli pająków potrzebne są mi jakieś zezwolenia czy inne papiery?
Nie, pająków nie trzeba rejestrować, ani posiadać na nie żadne zezwolenia.
*tekst pochodzi z forum www.arachnea.pl
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL